more...

2017 Victorian Metro 7-10 Competition

Some of Nunawading’s youngest athletes raced at the 2017 Victorian Metro 7-10 Competition, held Sunday 5th November at MSAC.  Nunawading Swimming Club was well represented at the meet with many new PB’s swum, 28 top 10 placings, 12 ‘medallists’ and all athletes looking like they had plenty of fun!

Nunawading’s athletes contributed to Metro East securing second place on the point score tally.

Well done to all and a big thank you to our volunteers!

Nunawading 7-10 Results:

Standouts Included:

  • Ric Shen Boys 9yrs – 1st in 50m Fly, Back and Free with a 3rd in 50m Brst.
  • Logan Cox Boys 10yrs – 1st in 50m Fly, 2nd in 50m Back, Brst & Free.
  • Jacinta Giri Girls 8yrs – 1st in 50m Fly and 2nd in 50m Back.
  • Harry Heath Boys 9yrs – 1st in 50m Brst and 3rd in 50m Fly.

1st Place:

  • Logan Cox – Boys 10yrs 50m Fly
  • Ric Shen – Boys 9yrs 50m Fly, 50m Back, 50m Free
  • Jacinta Giri – Girls 7-8yrs 50m Fly
  • Harry Heath – Boys 9yrs 50m Brst
  • Boys 9yrs 4x50m Free Relay (A Team) – Ric Shen, Brendan Ronnholm & Harry Heath
  • Boys 8yrs 4x50m Free Relay (A Team) – Kevin Liang, Melvin Zhang
  • Boys 9yrs 4x50m Medley Relay (A Team) – Joel Pollard, Harry Heath, Ric Shen

2nd Place:

  • Brendan Ronnholm – Boys 9yrs 50m Fly
  • Logan Cox – Boys 10yrs 50m Back, 50m Brst, 50m Free
  • Jacinta Giri – Girls 8yrs 50m Back
  • Connor Dawson – Boys 7yrs 50m Back
  • Emily Wu – Girls 7yrs 50m Brst
  • Harold Xu – Boys 7yrs 50m Brst, 50m Free
  • Girls 10yrs 4x50m Free Relay (A Team) – Sienna Reidy & Mia Arnberger
  • Boys 10yrs 4x50m Free Relay (A Team) – Tom White & Logan Cox
  • Girls 9yrs 4x50m Free Relay (A Team) – Tiana Hardie & Tiffany Lam
  • Girls 10yrs 4x50m Medley Relay (A Team) – Sienna Reidy, Mia Arnberger
  • Boys 10yrs 4x50m Medley Relay (A Team) – Logan Cox
  • Girls 9yrs 4x50m Medley Relay (A Team) – Olivia Ma
  • Mixed 7-8yrs 4x50m Medley Relay (A Team) – Jacinta Giri, Lewis Gee

3rd Place:

  • Olivia Ma – Girls 9yrs 50m Fly
  • Harry Heath – Boys 9yrs 50m Fly
  • Melvin Zhang – Boys 7-8yrs 50m Fly
  • Tiffany Lam – Girls 9yrs 50m Back
  • Lily Koch – Girls 9yrs 50m Brst
  • Ric Shen – Boys 9yrs 50m Brst
  • Connor Dawson – Boys 7yrs 50m Free
  • Boys 10yrs 4x50m Free Relay (B Team) – Eric He
  • Girls 8yrs 4x50m Free Relay (A Team) – Amelia Luong & Jacinta Giri
  • Boys 8yrs 4x50m Free Relay (B Team) – Sanaa Geisler, Lewis Gee
  • Mixed 7yrs 4x50m Free Relay (B Team) – Adam Hsu, Emily Wu & Connor Dawson
  • Boys 10yrs 4x50m Medley Relay (B Team) – Daniel Crichton, Hudson Ward, Eric He, Thomas White
  • Mixed 7-8yrs 4x50m Medley Relay (B Team) – Amelia Luong

 

Top 10 individual finishers (28):

Mia Arnberger, Noah Conn, Logan Cox, Connor Dawson, Lewis Gee, Sanaa Geisler, Jacinta Giri, Tiana Hardie, Zara Harrington, Eric He, Harry Heath, Adam Hsu, Jack Jones, Lily Koch, Tiffany Lam, Angela Liu, Amelia Luong, Olivia Ma, Joel Pollard, Sienna Reidy, Brendan Ronnholm, Ric Shen, Hudson Ward, Tom White, Sasha Wierzbowski, Emily Wu, Harold Xu, Melvin Zhang.

 

More results can be found HERE.